„A jé“, zase volá maminka. „Přijeďte tuto neděli na oběd, už jsem vás dlouho neviděla!“ Klasická situace v mnoha rodinách. Někdo přijme ochotně, někomu se nechce, nebo nehodí. Co je to dlouho neviděla? Vždyť jsme tam byli minulý týden a maminka stejně nebyla spokojená, protože jsme prý odjeli moc brzy. Dle mého to nebyla pravda. (Vy už zase jedete domů? Vždyť tam to znáte, buďte tady se mnou! Sotva jste přijeli, už zase odjíždíte. A to je fajn, když se tam nepřidá kus citového vydírání jako: To už vám na mně nezáleží? Nestojím vám ani za hodinku navíc?) Stejně jsme nestihli dát kluky do postele včas a v klidu si přečíst pohádku. Máme svůj zaběhnutý režim a všem nám vyhovuje. Maminka jej ale zcela nerespektuje. Stačí, že ona to tak chce. Klidně bychom přijeli, ale chtěli jsme jet v neděli na výlet do ZOO. (Jako bych to slyšela: Do ZOO přece můžete jet jindy!)
V krku mám knedlík, žaludek se mi svírá, srdce mi buší na poplach.
Co odpovím? Minule jsem to moc neustála. Celý den jsem seděla za stolem, kluci se nudili zavření v panelákovém bytě bez procházky venku a já jsem seděla za stolem u kávy a talíře buchet (zrovna když chci zhubnout) a poslouchala, co se v kterém seriálu děje. Přitom vůbec nevím, o co v nich jde, protože na ně nekoukám. A to mi ještě večer manžel vyčetl, že za tu dobu už mohl mít opravenou omítku na rohu kůlny, nebo si alespoň pořádně odpočinout doma na gauči. Takže jsem se vlastně nezavděčila nikomu.
Aha, nezavděčila – tak o to tady jde?
Často jsou příčinou tajné modely v hlavě (hodná holka, musím všem pomáhat, nemám hodnotu), přemíra empatie, nedostatek sebevědomí, asertivity, nebo jen ráda pomáháte jiným, ale nemáte své vlastní hranice a může se vám to pomáhání na úkor vašeho času a zdraví snadno vymknout z rukou – a někdy mix od všeho trochu. NE je pro vymezení našich hranic velmi důležité.
Nepříjemné pocity nám brání NE vyslovit rovnou a přímo.
Zkusíme to tedy také správně, ale poněkud jemněji. Možná se pak časem propracujeme i k tomu asertivnímu vyjádření NE.
Situace a komunikace je samozřejmě trochu odlišná doma, v zaměstnání – rozdílná je se šéfem, nebo s kolegyní, ve vztahu, s kamarádkou, sousedkou, směrem k rodičům bývá nejsložitější, chceme vycházet, ale citově nás to zraňuje.
Nabízím několik technik, které NE změkčují, takže nemusíte mít výčitky, že jste někoho ranila. Požadujete respekt k vám, ale respektujte současně i druhou stranu.
- Nechte si čas na rozmyšlenou
Pokud cítíte, že vás okolí do něčeho tlačí, řekněte, že o tom budete přemýšlet. Řekněte termín, do kterého se rozhodnete. Potom klidně odpovězte NE, nebo ANO a současně si stanovte hranice.
Přijedeme, ale odjedeme ve čtyři.
- Máte své zásady
Děti jsou zvyklé vykoupat se v šest, odjedeme tedy ve čtyři.
- Odložení
V neděli se nám to bohužel nehodí. Někdy jindy.
- Místo NE říkejte ANO – mazaný trik ano-ne-ano, Protistranu neurazíte, protože jí projevíte ocenění (pochvalu) a respekt. Rozhodnete se ale podle vlastních pocitů.
To je zajímavý nápad, ale v neděli už máme svůj plán, jdeme do ZOO. Jistě vymyslíš jiný plán a užiješ si pěknou neděli.
Ano, ale…
Ano přijedu ráda, ale až jindy.
- Pokud víte, že nechcete jistě, řekněte to rovnou
Děkuji, bohužel musím odmítnout. Děkuji, ne.
Doporučení: nelžete, nevymlouvejte se a moc nerozebírejte zdůvodnění, bude to pro vás snazší.
Je dobré si připravit šablonu, kterou vždy použijete, když jste zaskočeni.
Podepřete to řečí těla, mimikou, pevným tónem hlasu, jistým pohledem.
Vyzkoušejte: nejdříve v duchu, potom před zrcadlem, telefonem, mailem, SMS-nejprve nepřímo, potom přímo v méně důležité situaci, a nakonec tam, kde vám na tom skutečně záleží.
Mgr. Lenka Hubatková